مرکز آموزش روبان پاسخ به سوالات متداول زیبایی و سلامت

سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

کورک چه نوع جوشی است؟ دلایل ایجاد و روش های پیشگیری و درمان آن چه می باشد؟

کورک (Boil) نوعی جوش بزرگ بر روی پوست بدن است که در اثر عفونت فولیکول‌های مو پدید می‌آید.همچنین به عنوان یک آبسه پوست نیز خوانده می شود. در مواردی که باکتری استافیلوکوک، فولیکول مو را در سطح عمقی‌تری دچار عفونت کند، باعث ایجاد کورک می‌شود که اگر این عفونت‌ها بیشتر و بزرگ‌تر باشد کفگیرک گفته می‌شود.
کورک و یا جوش ابتدا قرمز رنگ و حساس به لمس روی پوست ظاهر می شود.با گذشت زمان، آن قسمت پوست، سفت و سخت می شود.در نهایت، آبسه نرم به همراه مقدار زیادی گلبول های سفید بوجود می آید.این گلبول ها از طریق جریان خون برای مبارزه با عفونت فرستاده می شوند.مجموعه گلبول های سفید، باکتری و پروتئین ها به نام چرک خوانده می شوند.در آخر چرک ها در سر پوست قرار می گیرند و می توان با جراحی باز و یا خود به خود آنها را از کورک خارج کرد.
این جوش می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. یکی از آن دلایل، عفونت میکروبی پیاز مو است. در این صورت شما دچار کورک شده‌اید. کورک در واقع عفونت باکتریایی دردناک و عمقی پیاز مو است.
کورک اصولا شایع و تا حدی مسری است. امکان دارد در هر نقطه‌ای از پوست بدن ظاهر شود، اما اغلب بر روی گردن، صورت، باسن و سینه‌ها پدید می‌آید.
پوست به عنوان یک سد دفاعی مهم در برابر ورود میکروب ها و مواد خارجی به بدن می باشد.هر خراشی در پوست نظیر بریدگی می تواند به آبسه یا دمل تبدیل شود و سپس با باکتری، عفونی شود.
کورک بیشتر در افرادی دیده می‌شود که مقاومت‌شان در برابر عفونت به دلیل اختلالاتی مانند مرض قند و ایدز کاهش یافته است، اما در افرادی که هیچ‌گونه مشکل ایمنی ندارند هم می‌تواند به وجود آید.
کورک به شکل یک جوش بزرگ و برجسته گنبدی شکل دردناک، حساس به لمس و قرمز خود را نشان می‌دهد. روی سطح آن چرک وجود دارد. امکان دارد کورک به طور ناگهانی ظاهر شود و در عرض ۲۴ ساعت کامل شود.
کورک معمولا بین ۵/۱ تا ۳ سانتیمتر قطر دارد؛ گاهی ممکن است بزرگ‌تر هم باشد. تب در این بیماری نادر است.
تا زمانی که کورک کوچک، سفت و دردناک است، باز کردن آن و تخلیه محتویات آن مفید نیست.
کورک

مراحل تشکیل کورک(آبسه پوستی)

پیشگیری از کورک

 •  برای پیشگیری از کورک همیشه پوست خود را تمیز نگاه دارید.
 •  اگر فردی در خانواده‌تان کورک دارد، به هیچ‌عنوان از حوله یا لباس او استفاده نکنید.
 • اگر دچار یک بیماری مزمن (مثل دیابت) هستید، دستورات درمانی پزشک را دقیقا رعایت نمایید.
 • هیچ‌گاه کورک را نترکانید، زیرا ممکن است باعث گسترش عفونت شود.
 • موقع استحمام، به جای خوابیدن در وان پر از آب، زیر دوش آب خود را بشویید تا احتمال گسترش عفونت کاهش پیدا کند.
 • کورک جوش دردناکی است. درد را با کمک یک پارچه یا حوله آب گرم کاهش دهید. این کار را ۳ تا ۴ بار در روز و هر بار برای مدت ۲۰ دقیقه انجام دهید.
 • پس از تماس با کورک، دستان خود را به دقت بشویید.
 • اگر مرتب دچار عود کورک می‌شوید برای یافتن علت آن، به پزشک مراجعه کنید.
 • گاهی پزشک استفاده از صابون‌ها یا کرم‌های ضدعفونی‌کننده را جهت کشتن باکتری‌های عفونت‌زا توصیه می‌کند.
 • اگر همزمان با شما سایر اعضای خانواده‌تان نیز مبتلا به کورک شدند، حتما به پزشک مراجعه کنید.
کورک

توجه داشته باشید چرکی که به هنگام باز شدن خود به خودی کورک به بیرون می‌ریزد امکان دارد پوست را آلوده سازد و باعث پدید آمدن کورک‌های جدید شود

درمان جوش کورک

موارد شدید نیاز به آنتی بیوتیکهای سیستمیک مانند سفالکسین و تخلیه عفونت دارند. موارد خفیف به درمان موضعی مانند پماد و صابون آنتی باکتریال پاسخ میدهند. گاهی پزشک ممکن است چرک را با ایجاد یک برش کوچک در مرکز کورک با استفاده از یک سوزن استریل تخلیه کند. این کار معمولا بدون درد است. احتمال دارد کورک‌های بزرگ، تحت بی‌حسی موضعی، نیاز به شکافته شدن توسط چاقوی جراحی داشته باشند. البته هیچ‌گاه نخواهید که خودتان این‌ کار را انجام دهید.
در گذشته و در طب ایران باستان برای درمان کورک از پماد سیاه که همان روغن سیاه یا اکتیول، که برای درمان دمل چرکی هم به کار می‌رود، استفاده می‌شد.
بدون درمان نیز کورک در عرض ۱۰ تا ۲۰ روز بهبود می‌یابد. ولی با درمان، قاعدتا کورک در مدت زمان کمتری خوب می‌شود، شدت علائم کمتر است و احتمال بروز کورک‌های جدید نیز کمتر می‌شود.
اگر دارای مشکلات زیر باشید، کورک پوستی در شما شدیدتر می باشد، این مشکلات عبارتند از: دیابت، مشکلات سیستم ایمنی، سوء تغذیه، بهداشت ضعیف و در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن.

عناوین جایگزین:

 • دمل چرکی  چیست؟ و راه های درمان و پیشگیری آن چه می باشد؟

 • آبسه پوستی به چه می گویند و دلایل ایجاد و راههای درمان و پیشگیری آن چیست؟

منابع:

 • جام جم – دکتر علی اخوان

 

مطالب مرتبط

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>